Upload Nedir ?

Upload

Upload kelime anlamı yükleme up -load kelimelerinden türeyen karşıya yükle anlamına gelmektedir. Bir çoğumuzun ev ve iş yerimize internet aboneliği alırken sadece indirime (download) hızına dikkat ederiz halbuki gelişen teknoloji ile artık bireysel olarak da günlük farkında olmadan internette içerik üretiyor ve içerik biriktirip gönderiyoruz (upload).Bu da bir nevi upload işlemi demektir.

Upload Hızımı Nasıl Öğrenirim ?

Upload ve Download hız ölçümü yapan belli başlı online siteler mevcut olmasına rağmen %100 doğru sonuç almamız mümkün değildir ama aşağı yukarı bir sonuç ile bağlantımızın durumu hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Hız testinde yer alan terimler bize neyi ifade ediyor açıklayacak olursak
Ping nedir ?
Paket verimizin hedefe gidiş/dönüş süresidir bu süre ne kadar kısa ise hedefe erişmemizde o kadar erken olur.
Jitter nedir ?
Verilerimizin hedefe giderken göstermiş olduğu sapma değeridir.Bu değer internet ağımızda kablosal hata ya da ek çoğaltıcı cihaz kullanımlarında görülmektedir.
Download Nedir ?
Hepimizin bildiği gibi karşıdan dosya indirme hızımızdır. Bu sadece indirme değil anlık video izleme ve konferans görüşmeleride birer download demektir.
Upload Nedir?
Karşıya yükleme yani ses veri paket gönderme hızımızdır.

Upload Hızı Nerede Lazım Olur ?

Whatsapp üzerinden yapmış olduğumuz görüntülü sohbet de karşı tarafın bize ses ve görüntüsü download hızımızla ilgli olup aynı şekilde bizim görüntü ve sesimizin ona iletilmesi (yüklenmesi) upload hızımızla ilgilidir.
Bu nedenle download hızımız kadar upload hızı da artık günümüzde önem arz etmektedir. Başka bir örnekle

Pandemi sürecinde bir çok çağrı merkezi home office uygulamasına geçerek hizmetlerini aksatmadan ev ortamında devam ettirmiştir ama görünen o ki servis sağlayıcıları (Turktelekom,Turkcell Superonline,Vodafone ) beklemedikleri bu durum karşısında sınıfta kaldı diyebiliriz. Evden hizmet veren çağrı merkezi çalışanları evlerinde ki internetlerin sadece download hızına önem verdiğinden çağrı sürecinde ses problemleri oldukça sık yaşanmıştır.

Sağlıklı bir çağrı yönetimi için download hızının yüksek olması kadar upload hızının da yüksek olması gerekir Bunun üzerine bir çok müşteri servis sağlayıcılarından UPLOAD hız arttırım yada tam kapasite kullanım hakkını istemiştir.

Bu süreçte bir çok insanımız download/upload hakkında bilgi edinmiş ve internet paketlerini tekrardan gözden geçirmiş oldu.

Upload Hızımı nasıl arttırırım ?

Upload hızımızı arttırmak için localde bilgisayarımızda kendimiz halledebileceğimiz bir kaç ayardan bahsedelim

Firewall.cpl

İlk olarak güvenlik duvarları anlık çalışma ve her hareketi sorgulayıp güvenlik politkalarını uygunluğunu gözden geçiren bu davranışı dururmakla başlayıp çalıştıra “firewall.cpl” yazarak güvenlik duvarını devre dışı bırakalım.

Wi-fi kullanımı

Wifi ile bağlantılar dalga frekansları kontrolsüz olacağından jitter sapma dediğimiz durum yaşanmaktadır bizler kullanım anında bunu farketmesekte sapma ve kesintiler yaşanacağından kablolu bağlantı kullanmalıyız. Kablo candır gerisi heyecan

Web Browser

Kullandığımız web browserlar güncel ve gereksiz eklentilerden arındırılmış olmalıdır bağlantı ve hızınızı etkileyecek bir eklenti plugin olmamasına dikkat etmeliyiz.

Servis Sağlayıcı Desteği

Bizler her ne kadar da localde ayarlarımızı yapsakta bize tanımlanan sınırlar içersinde upload hıza erişebiliriz. Upload hızınızda paket kaybı yaşadığınızı düşündüğünüzde hız testleri ile de bunu sabitlediğinizde vakit kaybetmeden servis sağlayıcınızla iletişime geçerek destek almalısınız. Kaybolan hak ve verilerinizi servis sağlayıcılarınız tarafından kontrol edilip sizlere iade edilecektir.

İsa YILDIRIM hakkında 3 makale
Karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak.. Ama yanma!