Forticlient SSL-VPN Kurulum ve Ayarları

https://www.forticlient.com/downloads Web adresinden FortiClient VPN yazılımının işletim sistemine uygun sürümünün indirilmesi gerekmektedir.

İndirilen dosya çalıştırılır.

Çıkan güvenlik uyarısında “Çalıştır” butonuna tıklanır

“Installer” download edilmesi beklenir. Bu süre cihazınızın ve internet bağlantınızın özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir

Lisans Sözleşmesi kabul edilir ve “Next” butonuna tıklanır.

Kurulum yapılacak klasör seçimi yapılır. Eğer “C:” dizininde yeterli miktar boş olan varsa; varsayılan ayarda bırakılır ve “Next” butonuna tıklanır.

Kurulumun başlaması için “Install” butonuna basılır

Kurulum dosyaların aktarılması beklenir. Bu süre cihazınızın özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir.

Kurulum bittiğinde “Finish” butonuna tıklanır.

Kurulum tamamlandığında masaüstüne “FortiClientVPN” uygulamasının simgesi gelmektedir. Ayrıca görev çubuğunda saatin hizasında FortiClientVPN uygulamasının “Notifyicon’ u” yer almaktadır. Uygulama açılır
.

1 No İle Belirtilen “Ücretsiz yazılım sözleşmesi” kabul edilir ve “ I accept ” butonuna tıklanır.

“ Configure VPN” Linkine tıklanır.

Açılan pencerede Connection Name kısmına “vpn” Remote Gateway kısmına “vpn.isayildirim.com.tr” yazınız. Customize port yazan Checkbox işaretlenir ve port değeri “443” yapılır. “do not warn invalid server certificate”  yazan Checkbox işaretlenir ve save butonuna basılır.

Size tanımlanan kullanıcı adı username kısmına giriniz ve parolanızı password kısmına giriniz. Ardından connect butonuna basınız.

Bağlantınız sağlandığında aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Çıkış yapmak istediğinizde “ disconnect” butonuna basabilirsiniz.

İsa YILDIRIM hakkında 3 makale
Karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak.. Ama yanma!